Google Kişi Kartları Nedir?

Google Kişi Kartları Nedir?

Dünyada en çok kullanılan ve artık hayatımızın vazgeçilmezi haline gelen Google, “kişi kartları” özelliği ile yeni bir aracı daha kullanıcıların deneyimine sunmaya hazırlanıyor. Google’dan ilk açıklama geldiğinden beri kullanıcılar tarafından en çok gelen soru ise “Google kişi kartları nedir” şeklinde. Bu yazımızda sizler için “Google kişi kartları özelliği nedir”, “Google kişi kartları güvenli mi”, “Google kişi kartları Türkiye’de ne zaman kullanılmaya başlanacak” gibi sorulara yanıt arayacağız.

İnternet kullanan herkes kendi adını ya da bir yakınının adını Google’da arama motoru çubuğuna yazarak aratmıştır. Kendimiz ya da yakınlarımızın, internet ortamında nasıl var olduğu her zaman merak uyandıran bir konudur. İşte, Google kişi kartları aracını tam olarak bu sebeple hazırladı. Google kişi kartları,  sanal bir kartvizit görevi üstlenecek. Kullanıcıların, kendilerini ya da başkalarını arama eğiliminin çok fazla olduğunu tespit eden Google, bu özelliği geliştirerek, kullanıcı deneyiminde bir optimizasyon yapmayı hedefliyor.

Google Kişi Kartları Özelliği Nasıl Kullanılır?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi Google kişi kartları nedir sorusuna cevap olarak; kullanıcılara sanal bir kartvizit yaratma imkanı sunuyor. Bu özellik sayesinde, Google’da arama yapıldığında bilgilerinin görünmesini isteyen kişiler rahatlıkla görüntülenebilecek. Özellikte, kişilerin yalnızca istedikleri bilgileri ekleme opsiyonları da mevcut. Kişi kartları özelliğinin kullanımı da oldukça kolay olacak.

Sanal kartvizitini oluşturmak isteyen kullanıcılar, Google arama motorunda çubuğa “add me to search” yani “beni aramaya ekle”  yazarak komut sistemine ulaşacak. Bu sekmedeki komutlar onaylandıktan sonra Google hesabınızda mevcut olan profil fotoğrafınız sisteme aktarılacak. Ayrıca sisteme, kendinizle ilgili açıklama, yaşadığınız şehir, eğitim bilgileriniz, iş bilgileriniz gibi birçok ayrıntı da eklenebilecek. Bunun yanı sıra kullanıcıların, Facebook, İnstagram, Twitter, LinkedIn, Pinterest, SoundCloud ve Youtube gibi sosyal medya hesapları da bilgiler arasında yer alabilecek. Öte yandan kullanıcıların, varsa web sitesi adresi, telefon numarası ve e-posta adresini de kişi kartları özelliğinde yer alabilecek diğer bilgiler arasında geliyor.

İlginizi Çekebilir  Anlık ve Yüksek Kazançlar Dövize Yatırım Yapın
google kişi kartları nedir
google kişi kartları nedir

Google Kişi Kartları Nedir? Özellikleri ve Güvenli Mi?

Google, kişi kartları özelliğini açıkladığı günden beri akıllarda güvenlik ile ilgili problemler yer almakta. Şirket, sistemin spam ve kötüye kullanılmasını engellemek adına çeşitli yazılımlar geliştirdiğini açıkladı. Kullanıcıların birden fazla kişi kartı eklemelerine sınır getiren şirket, her Google hesabı için yalnızca bir kişi kartı oluşturulmasına olanak tanıyor. Aynı zamanda bu hesapların telefon numarası işe doğrulanmış olması gerekiyor. Google, kötüye kullanım tespit ettiği kişi kartlarının ise kullanıcılar tarafından işaretlenerek şikayet edilmesine olanak tanıyacak.

Bu sayede art niyetli kişiler Google’a rapor edilecek ve kişi kartlarının silinmesi talep edilebilecek. Yine kullanıcılar da kendi kişi kartlarında düzenleme yapma ya da silme yetkilerine sahip olacak. Cep telefonu numarası ve ev adresi gibi bilgiler kullanıcıların tercihlerine göre gizli tutulabilecek.  Google’ın bu özelliği kartvizit dağıtmak gibi düşünülebilir. Yani kişiler nasıl kartvizitlerini dağıtırken çekinmiyorsa, kişi kartları da aslında tam olarak aynı işlevi görecek. Özel ve paylaşılması sorun yaratabilecek bilgilerin paylaşımı ise kişilerin kendi takdirine bırakılacak.

Öte yandan bilgilere erişim konusunda büyük bir şeffaflık sağlayan uygulamanın troll hesaplar, sahtekarlar ya da tacizciler tarafından kullanılmasının önüne nasıl bir engel konulacağı henüz Google tarafından açıklanmadı.

Google Kişi Kartları Türkiye’de Ne Zaman Kullanılmaya Başlanacak?

Google kişi kartları nedir uygulamasının beta sürümünü  Hindistan’da uygulamaya soktu. Şu an Türkiye’de kişi kartları özelliği kullanımda değil. Bunun yanı sıra özelliğin ülkemize ne zaman geleceği ise büyük bir merak konusu. Belki de basılı kartvizit dönemini tamamen kapatacak büyük bir yenilik ile kullanıcıların karşısına çıkan Google, kişi kartları uygulamasını Türkiye’de ne zaman aktif kullanıma koyacağı ile ilgili bir bilgiye de açıklamalarında yer vermiyor. Yalnız farklı ülkelerden bu işlemi VPN kullanarak yapanların olduğu da biliniyor.

İlginizi Çekebilir  İnternet Sitesi Açarak Para Kazanma Yöntemleri

Google kişi kartları nedir? Özellikle işini internet ortamına taşıyan ve ticaretle uğraşan kişiler için büyük bir avantaj sağlayacak. Geleneksel yollarla kartvizit dağıtılabilecek kişi sayısı belli iken Google bu özelliği ile kullanıcılarını, milyonlarca kişinin erişimine açık hale getirmiş olacak. Herkesin heyecanla beklediği Google kişi kartları özelliği, ülkemizde de kullanıma başlandığı an itibariyle büyük ses getireceğe benziyor. Hayatımızı büyük oranda kolaylaştıracak olan bu özellik, güvenlik önlemleri de alındıktan sonra bir devri kapatacak gibi gözüküyor. 3 Dakikada E-Ticaret Sitesi Açmak için Yapılması Gerekenler yazımızı okudunuz mu?

Bir cevap yazın