Yeni Bir Kariyer Seçmenin İpuçları: 8 Adımda Kariyer Seçimi
yeni bir kariyer secme

Yeni Bir Kariyer Seçmenin İpuçları: 8 Adımda Kariyer Seçimi

İyi bir kariyer, insanın hayatında büyük önem taşır. Sevdiği mesleği yapmak, kişisel özelliklerine uygun bir alanda çalışmak ve üretken olmak, kişileri psikolojik açıdan da etkilemektedir. Yeni bir kariyer seçme oldukça kritik bir süreçtir.

Gençlik döneminde, insanın karşısına pek çok meslek alternatifi çıkmaktadır. Bu bir bakıma güzel olduğu gibi aslında seçim sürecini zorlaştırmaktadır. İnsanların çoğu, kendi istedikleri meslekler yerine, ekonomik kaygılar ve aile yönlendirmesi gibi farklı nedenlerle başka mesleklere yönlenmektedir. Bu da uzun vadede kişileri mutsuz etmektedir.

“Dünyada görmek istediğin değişimin kendisi ol.” -Mahatma Gandhi

Hayata yeni atılan bir bireyin, görece daha kolaydır. Ancak bu durum ilerleyen senelerde daha zor bir hal almaktadır. Kişiler, ekonomik koşullar, iş alanlarının kapanması ya da kendi uzmanlık alanlarında çalışma imkanı bulamamaları gibi pek çok sorun yüzünden kariyer seçimlerini değiştirmektedir.

Yeni bir kariyer planı yapmak korkutucu ve bir o kadar zor olsa da, belki de hayatınızda başarıya giden yolda atacağınız ilk adım olabilir. Bu nedenle sıfırdan bir hayat ve çalışma planı içerisine giriyorsanız oldukça dikkatli olmanızı öneririz.

yeni bir kariyer secme
yeni bir kariyer secme

“Değişim bir tehdit değil, fırsattır. Hayatta kalmak hedef değil, hayatınızı değiştirecek bir başarıdır.” – Seth Godin

Yeni kariyer planlamasında iş fırsatlarının ayrıntılı bir şekilde değerlendirilmesi gerekir. Sektördeki yenilikleri takip etmek, son trendlere ayak uydurmak, başarılı bir iş hayatına giden yolda rehberiniz olacaktır. İster daha önce hiçbir çalışma geçmişi olmasın, isterse de bugüne kadar yaptığı tüm çalışmaları geride bırakmaya karar vermiş olsun, yeni bir kariye planlaması yapmak her durumda kişiler için pek çok zorluğu beraberinde getirir.

Özellikle sıfırdan başlayacağınız bir alanda tercih yapıyorsanız, sabırlı olmak ve çok çalışmanız gerektiğini aklınızdan çıkarmayın. Siz uygun koşulları sağladığınız zaman, başarı kendiliğinden gelecektir. Bir insanın sevdiği işi yapması, kuşkusuz o alanda başarılı olmasını sağlayan en önemli etkendir.

“İş fırsatları otobüsler gibidir, her zaman bir diğeri gelir” -Richard Branson

yeni bir kariyer secme
yeni bir kariyer secme

Kariyeriniz Doğru Alanda Mı?

Yeni bir iş seçmek için öncelikli olarak mevcut iş koşullarının değerlendirilmesi yararlı olacaktır. Şu anda sürdürdüğünüz işiniz sizin için ne anlam ifade ediyor? Mutlu musunuz?

İlginizi Çekebilir  Farklı İş Fikirleri

Bu sorular, bir insanın iş yaşamında başarılı olmasının sırlarını taşımaktadır. Çok ünlü ve başarılı iş insanlarının hayatları incelendiğinde, genellikle sevdiği meslekleri yaptıkları görülmektedir.

Bir işi yaparken haz duymak, o işin sizi ekonomik anlamda tatmin etmesi kadar önemlidir. Eğer mevcut işinizden memnun değilseniz ve kariyerinizde yeni bir rotaya yelken açmak istiyorsanız aşağıdaki soruları kendinize sorun.

Önemli olan, kendinize en dürüst ve doğru cevapları verip vermediğinizde gizlidir.

 

 1. Yaptığınız iş sizi mutlu ediyor mu?
 2. Yaptığınız işte üretken misiniz?
 3. Yaptığınız iş sizi ekonomik olarak tatmin ediyor mu?
 4. Yaptığınız iş hayattan beklentilerinizi karşılıyor mu?
 5. Yaptığınız iş kişilik özelliklerinize uyuyor mu?

Yeni Bir Kariyer Seçme İçin Uygulanması Gereken 8 Adım

İş hayatını yeniden planlamak isteyenler için 10 adımda, yeni bir kariyer seçmek için gerekli olan maddeleri sıraladık.

 1. Kendinizi dinleyin ve ne yapmak istediğinize karar verin: Kariyerinize yön verirken, bu mesleği sizin yapacağınızı unutmayın. Anne, babanız, eşiniz ya da çocuklarınız değil, siz çalışacaksınız. Bu nedenle sizin istekleriniz her zaman en başta yer almalıdır. Bugüne kadar yaptığınız işleri alt alta sıralayın. Gözlerinizi kapattığınızda kendinizi nerede gördüğünüzü ve hangi işi yaptığınızı hayal edin.
 2. Yeteneklerinizi değerlendirin:Sevdiğiniz işin yanı sıra yetenekleriniz de yeni bir kariyer planlamasında büyük önem teşkil eder. Yeni iş hayatınıza atılmadan önce, hangi alanda yeteneğiniz olduğunu tespit edin. Bugüne kadar bilgi birikiminiz ve aldığınız eğitimlerin sizi hangi alanda başarılı yapacağına karar verin. Eğer istediğiniz işi yapmanın önünde eğitim engeli varsa, eksikliklerinizi kısa vadede tamamlamaya çalışın.
 3. Başarılı insanların hayatlarını kendinize örnek alın: Size ilham olacak hayat hikayelerini okuyun ve araştırın. Bu sayede kendi hayatınıza ve kariyerinize yön vermek için bir rehber bulmuş olursunuz.
 4. Yaşam tarzınızı gözden geçirin: Örneğin, sabah erken mi kalkıyorsunuz? Evinizde mi zaman geçirmekten hoşlanıyorsunuz? Mevcut hayat koşullarınızı gözden geçirerek, aslında nasıl bir hayata sahip olmak istediğinizi analiz edin. Yeni kariyerinizi bu odakta planlamanız size mutluluğu getirecektir.
 5. Yeni seçeneklere ve fırsatlara hazırlıklı olun: Tek bir alana kilitlenmek yerine, yeni fırsatlara, tekliflere ve iş imkanlarına hazırlıklı olun. Her zaman daha iyisi olabilir ve bu ancak siz bu fırsatları gördüğünüz zaman gerçekleşir. Hayatta herkesin karşısına çok iyi fırsatlar çıkar, önemli olan bu fırsatları görmek ve değerlendirmektedir.

  yeni bir kariyer secme
  yeni bir kariyer secme
 6. Üretici olun ve harekete geçin: Planlarınızı netleştirdikten sonra harekete geçmekte geç kalmayın. Eğer bugüne kadar bir şey yapmadıysanız ve geç kaldığınızı düşünüyorsanız, hiçbir şey için geç olmadığını kendinize hatırlatın. Hayallerinize kavuşacağınız kariyer için üretici ve çalışkan olun. Siz bir şey yapmadan, istediğiniz hayatın size gelmesini bekleyemezsiniz.
 7.  Çevrenizi genişletin, sektördeki yeni insanlarla tanışın: Kariyer yapmayı planladığınız sektörde, yeni ve başarılı insanlarla tanışmak sizin de ufkunuzu açacaktır. Kim bilir, belki hayatınızın fırsatını bu sayede yakalarsınız? Bu nedenle yeni insanlarla tanışmaktan çekinmeyin ve kariyerinize odaklanın.
 8. Kendinize güvenin: Her konuda olduğu gibi yeni bir kariyer planlamasında da kendine güven oldukça büyük önem arz etmektedir. Bugüne kadar yapamadıklarınıza ya da başaramadıklarınıza değil, yaptıklarınıza ve başarılı olduğunuz konulara odaklanın. Siz kendi başarılarınıza odaklandıkça, güveniniz de artacak. Başarısız olmaktan korkmayın. Kendinize güvenirseniz ve gerçekten isterseniz başaramayacağınız hiçbir şey yok. Bunu unutmayın.

Bir sürü çarpıcı fikir vardır, eksik olan bu fikirleri gerçekleştirme arzusudur.” -Seth Godin

yeni bir kariyer secmek
yeni bir kariyer secmek

Yeni Bir Kariyer Seçme – Doğru Alanda Kariyer Yapmayı Sağlayacak Anahtar Sorular

Bazı sorular, aslında fark etmeden insanın hayatına yön verir. Yeni bir kariyer planı içerisindeyiz, kendinize bir takım sorular yönelterek, sizin için doğru alanın ne olduğunu bulabilirsiniz. Bu sorular her ne kadar basit görünse de aslında, insanın hayatını yakından ilgilendiren cevaplar taşımaktadır. Aşağıdaki sorulara vereceğiniz cevaplar, sizin başarılı ve en önemlisi mutlu olacağınız iş hayatının ipuçlarını taşımaktadır.

 1. Hayatta sizi ne yapmak mutlu ediyor? Nelerden zevk alıyorsunuz?
 2. Kariyerinizde terfi odaklı mısınız?
 3. Kişiliğinizi yansıtan iş ne?
 4. Sizin için en iyi yaşam tarzı ne?
 5. Nerede yaşamak istiyorsunuz?

 

İlginizi Çekebilir  Haşere İlaçlama Nasıl Yapılır?

Bir cevap yazın